image 02

Zcela jistě už jste na ně narazili. Jsou všude kolem nás v časopisech, na zboží, na fakturách atd. Jejich obliba stále stoupá. A co to vlastně QR kódy jsou? Na první pohled vypadají jako chaoticky rozházené černé čtverečky a obdélníčky, které jsou poskládány do tvaru čtverce. Ve skutečnosti má však každý znak svůj smysl a všechny dohromady tvoří zakódovanou textovou informaci.

image 13

V současnosti se o CMS mluví zvláště v souvislosti s publikováním materiálů na webových stránkách na internetu. Pojem CMS systém se stal téměř synonymem „Web-based CMS“, teda CMS systém založený na publikování webových stránek a ovládaný přes internetový prohlížeč. U nás zná většina lidí podobné sw produkty s tímto označením pod názvem „redakční systém“.

image 07

Zkratka SEO pochází z anglického Search Engine Optimization, tedy optimalizace pro vyhledávače. Vyhledávače jako Google, Jyxo či Seznam využívají postupů, které určují relevanci webu ve vztahu k vyhledávanému výrazu. Hledáte-li například sousloví „optimalizace pro vyhledávače", vyhledávač najde ve své databázi všechny stránky, které tuto frázi obsahují, a interně si je ohodnotí.

image 16

Co to vlastně e-mailový klient je? V kostce řečeno spadají pod označení "e-mailový klient" takové aplikace, které slouží uživateli ke správě jeho e-mailových účtů (jednoho či více). To vše ve formě obvykle vizuální (kvůli pohodlnější práci a většímu přehledu), mohou ovšem existovat i e-mailoví klienti čistě textoví.
Lze se také v souvislosti s e-mailovým klientem někdy setkat s označením "MUA", což je zkratka "Mail User Agent".

image 24

Ztrácíte se v některých pojmech se kterými se občas setkáváte v souvislosti s internetem, reklamou, nebo třeba informačními technologiemi ? Připravili jsme pro Vás slovníček některých pojmů, který Vám pomůže lépe se zorientovat. Níže tedy naleznete základní souhrn toho, s čím se můžete v těchto oborech setkat. S jednotlivými pojmy se už v dnešní době zcela jistě setkáte také v osobním životě.

image 14

Webhosting je nejen samotný prostor, na který se stránky umístí, ale současně soubor služeb, které Vám více či méně usnadní či umožní provoz Vašich stránek. A právě ony "služby" je to, čím se většina webhostingů liší. Jedním ze základních parametrů webhostingu je tedy velikost prostoru, který máte pro svůj web k dispozici. Jinak náročný na velikost bude web zaměřený na fotografii či video, než stránky obsahující převážně texty.